Biofilmy, czy Mogą Pomóc czy Zaszkodzić Hodowcą z Marihuaną?

Opublikowane przez Oliwia Karczewska w dniu


świeże nasiona marihuany

Niewątpliwie biofilmy stanowią dość poważny problem u wielu hodowców konopi, owe zagrożenie jest konieczne do natychmiastowego usunięcia. Powód tego też twierdzenia jest oczywiście mocno poparty, gdyż biofilm może przenosić patogeny, które mogą zainfekować cały ogród. Poważne zamieszanie powstaje u hodowców z systemami hydroponicznym dlatego, że bakterie mogą wywołać zamieszki i zniszczyć miesiące ciężkiej pracy w szokująco krótkim czasie.

Jesteśmy jednak negatywnie nastawieni do samej myśli o biofilmy natomiast pamiętajmy że nie wszystko jest takie złe jak o tym piszą i nie koniecznie są zwiastunem śmierci w ogrodzie konopnym. W pewnych okolicznościach zdrowe biofilmy mogą zwiększyć pobieranie składników odżywczych i tłumić patogeny chorobotwórcze. Postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule czym są biofilmy, kiedy są niepokojące i jak je usunąć.

Biofilmy czym tak naprawdę są?

Jest to zjawisko występujące w codziennym życiu, gdyż stanowią zbiór jednego lub więcej mikroorganizmów zdolnych do rozwoju na różnych powierzchniach. Przykładami mikroorganizmów tworzących biofilmy są grzyby, bakterie i protisty. Świetnym przykładem biofilmu są ludzkie zęby. Poza tym znaleźć można tak naprawdę wszędzie od tkanek zwierzęcych i roślinnych, urządzeniach medycznych, takich jak rozruszniki serca, po metale i minerały .Najlepsze warunki mają na mokrych lub wilgotnych powierzchniach. Tworzą się, gdy swobodnie unoszące się mikroorganizmy, takie jak bakterie, stykają się z odpowiednią powierzchnią. Mikroorganizm wytwarza pozakomórkową substancję polimeryczną (EPS), lepką substancję, aby się przyczepić. EPS to zbiór kwasów nukleinowych, takich jak DNA, białka i cukry, dzięki czemu mikroorganizmy w biofilmie sklejają się ze sobą. Po upływie pewnego czasu powstają kolejne warstwy. Ogólnie dzieje się tak, że większość z nich nie jest widoczna. W konsekwencji tworzące się warstwy odrywają się od powierzchni i przemieszczają się wraz z wodą lub składnikami odżywczymi, by szukać sobie następnego miejsca.

Dlaczego biofilmy są szkodliwe?

Hodowcy marihuany, praktykujący w zamkniętych pomieszczeniach z reguły od razu panikują, gdy tylko zobaczą jakikolwiek ślad biofilmu. I często jednak mają rację. Chociaż biofilmy często składają się z łagodnych lub nawet pożytecznych bakterii, istnieją również szkodliwe patogeny. Mogą szybko rozprzestrzeniać się w ogrodzie konopnym, zwłaszcza w systemie hydroponicznym. Zdarzają się i takie biofilmy które są w stanie zainfekować człowieka. Mimo, że są obecne niektóre z nich są problematyczne gdy tworzą biofilm. Niestety nie są proste do zlikwidowania i jest jednym z głównych powodów, dla których kwiaty konopi nie przechodzą testów mikrobiologicznych. Więc, nic dziwnego dlaczego czujemy strach. Komercyjni hodowcy mają tu największą zgryzotę, ponieważ dla nich jest to wyrok.

Szkodliwe patogeny biofilmu zdecydowanie będą miały złe skutki, i mogą doprowadzić do Pythium lub inne choroby korzeni. Jednym z największych problemów są glony mimo, że łato je zobaczyć. Jest zwykle brązowy lub zielony od martwego chlorofilu. Jest to również strata czasu, próbując polegać na pestycydach i innych środkach przeciwdrobnoustrojowych. Reagując na nie tak zdecydowanie obniżysz jakość swojej konopi,

Jak usunąć biofilm?

Najtrudniejszym problemem jest usunięcie zainfekowanej patogenami systemu hydroponicznego, pozbycie się tego problemu stanowi problem testowy. Patogeny w biofilmach mają tendencję do nawrotu epidemii po oczyszczeniu. W sytuacji kiedy zgnilizna korzeni zajmie twoje rośliny standardową procedurą jest kategoryczne usunięcie porażonych roślin i podłoża uprawowego.
W tym przypadku odradza się używania wody z kranu gdyż ona może zawierać patogeny zagrażające roślin. Należy pamiętać o czyszczeniu system hydroponiczny co najmniej dwa razy w roku. Poza tym można użyć twardej szczotki do wyczyszczenia powierzchni otaczające nasze rośliny. Zwróć szczególne uwagę na zbiorniki, doniczki, grządki i kanały NFT. Podejrzewam, że nie uda ci się pozbyć się w ten sposób całego biofilmu, lecz chociaż umożliwisz środka chemicznym kontakt z dotkniętymi powierzchniami.

Drugim i również dobrym etapem jest przepuszczanie nadtlenku wodoru lub innego środka utleniającego przez cały systemu. Zwróć szczególną uwagę by powtarzać tą czynność kilka krotnie czystą wodą.

Są dowody na to, że wykorzystanie promieniowania UV i dezynfekcja pożywki ozonem mogą zmniejszyć wzrost biofilmu. Odnotowano to podczas, gdy zespoły badawcze eksperymentowały z enzymami.Wykorzystali do tego białka, które zmieniają substraty, rozkładając je. W ten sposób mogli potencjalnie zaprojektować enzymy dla konkretnego patogenu i wykluczyć pożyteczne drobnoustroje z oczyszczania. Takie produkty mogą zniszczyć biofilm, a nawet ponownie uwrażliwić patogeny na środki przeciwdrobnoustrojowe.

Podsumowanie

Niestety biofilmy stanowią poważne zagrożenie dla naszej uprawy konopi. W momencie gdy zawierają patogeny, mogą powodować rozpad całej uprawy. Biofilmy są bez wątpienia niebezpieczne w systemie hydroponicznym ze względu na szybkość, z jaką może się rozprzestrzeniać infekcja.

Wszak faktem jest, iż biofilmy mają także pożyteczne bakterie. Kiedy uprawiasz konopie w glebie,zdecydowanie łatwiej jest poradzić sobie ze szkodliwymi biofilmami niż z hydroponicznym odpowiednikiem. I nie ważne czy jesteś dużym czy małym hodowcą, ważne jest, aby zwracać jak największą uwagę na swoje uprawy. I nie próbuj pozbywać się hemikaliami bo pożałujesz tego, gdy dojdzie do zbiorów.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


marihuana thc i cbd na amsterdamseeds.pl
Copyright © AmsterdamSeeds.pl