Francja Pozwala Na Produkcję Własnej Medycznej Marihuany
Nowe przepisy umożliwiają francuskim firmom uprawę konopi indyjskich i produkcję leków kannabinoidowych na rynek krajowy.
Francuski rząd przyjął dekret, który dodaje nowe postanowienia do krajowego kodeksu zdrowia, zezwalając lokalnym przedsiębiorstwom na uprawę konopi indyjskich i produkcję leków dla 3000 pacjentów z legalną marihuaną medyczną.
Do tej pory produkty zawierające kannabinoidy były importowane wyłącznie z Kanady, Australii, Izraela i Wielkiej Brytanii, ponieważ we Francji brakowało przepisów niezbędnych do ustalenia produkcji krajowej. Nawet teraz, gdy dekret został uchwalony, określa on jedynie warunki i postanowienia dotyczące tworzenia przyszłego przemysłu.
Rząd powołał grupę zadaniową w postaci komitetu naukowego, której rolą jest przyjmowanie nowych regulacji na całej długości łańcucha dostaw. Komisja składa się z 11 członków, a jej pierwsze posiedzenie odbyło się 18 lutego.
Eksperci muszą wyjaśnić różne aspekty uprawy i produkcji. Dyskusją będą m.in. o identyfikacji odmian marihuany medycznej, dopuszczalnej zawartości THC i CBD oraz dozwolonych sposobach zażywania. Zgodnie z brzmieniem dekretu nowy przemysł będzie działał zgodnie z dobrymi praktykami wytwarzania UE – rygorystycznym zestawem zasad mających zastosowanie do przemysłu farmaceutycznego. Najprawdopodobniej oznacza to, że spożywanie suszonych kwiatów konopi indyjskich nie będzie dozwolone.
Konopie indyjskie uprawiane we Francji zostaną wykorzystane jako źródło farmaceutyków klasy medycznej.
Francja zezwala na stosowanie leków na bazie konopi indyjskich od 2013 r., ale tylko u tych pacjentów, u których zawiodły wszystkie tradycyjne metody leczenia. W 2020 r. kraj ogłosił pilotażowy program dotyczący marihuany medycznej, który został uruchomiony rok później i obecnie obejmuje około 3000 pacjentów. Wszyscy cierpią na ciężkie schorzenia oporne na inne leki, w tym na epilepsję i nieuleczalny ból przewlekły.
Pomimo bardzo surowych przepisów, wskaźniki spożycia konopi indyjskich we Francji należą do najwyższych w Unii Europejskiej. Samo posiadanie może skutkować karą więzienia i wysoką grzywną. Dotyczy to nie tylko palaczy rekreacyjnych, ale także tysięcy pacjentów, którzy nie kwalifikują się do udziału w programie pilotażowym, ale mogliby odnieść korzyść ze stosowania marihuany medycznej.
0 komentarzy