Narkotyki – Szkodliwość i Dostępność

Opublikowane przez Paweł Karaś w dniu


świeże nasiona marihuany

Dylematy prawne związane z posiadaniem narkotyków, a także handel narkotykami od lat budzą kontrowersje. Jak to jest możliwe, że w jednym kraju posiadanie narkotyków na własny użytek jest całkowicie dozwolone, a w innym kraju absolutnie zakazane.

Warto także wspomnieć o bardzo restrykcyjnym prawie dotyczącym posiadania narkotyków i handlu narkotykami w krajach azjatyckich, w niektórych krajach grozi za to nawet kara śmierci co jest nie do pomyślenia w liberalnej Europie Zachodniej.

Czemu marihuana jest legalna w Holandii a w Polsce nie?

Jeszcze do niedawna w Polsce toczyły się żywe dyskusje dotyczące używania marihuany do celów medycznych – do celów uśmierzania bólu, a także do celów leczniczych. Efektem tych dyskusji przynajmniej teoretycznie jest dostępność marihuany na receptę w aptece. Warto jednak wiedzieć, że marihuana pomimo tego, że teoretycznie jest dostępna na receptę, w praktyce może być trudna do zdobycia. Marihuana w Holandii jest zupełnie legalna i popularna.

Rozważając umożliwienie społeczeństwu dostępu do narkotyków warto zastanowić się nad innymi używkami takimi jak alkohol i papierosy. Podczas gdy alkohol i papierosy mogą wyrządzić społeczeństwu wiele szkody i rozbić wiele rodzin, narkotyki oczywiście również mogą tak zadziałać, ale wydaje się, że ich szkodliwość jest taka sama, a jednak z jakiegoś powodu alkohol i papierosy można zakupić bez żadnego problemu a narkotyki są w Polsce nielegalne.

Raczej nie chodzi tutaj o kwestię zmiany świadomości, która następuje także przy alkoholu – człowiek po spożyciu alkoholu zachowuje się zupełnie inaczej niż normalnie – tak samo dzieje się przy użyciu narkotyków. Bez wątpienia można powiedzieć że po zażyciu narkotyków i po wypiciu dużej ilości alkoholu człowiek nie jest sobą – nie zachowuje się normalnie. Jest to realny problem podczas kierowania pojazdami mechanicznymi. Ludziom brak odpowiedzialności za życie swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Narkotyki mogą wyrządzić dużą krzywdę szczególnie ludziom młodym, którzy nie zdają sobie sprawę z ich szkodliwości i szybko mogą popaść w uzależnienie. Dlatego właśnie dla ludzi młodych skierowanych jest wiele programów przeciwko uzależnieniom od narkotyków, najważniejsze jest zrobienie pierwszego kroku i odmówienie pierwszy raz, kiedy ktoś proponuje nam narkotyki, ale także alkohol czy papierosy na jakiejś młodzieżowej imprezie albo w innych okolicznościach życiowych. Najważniejsze, aby budować własną pewność siebie i wewnętrzną siłę, aby mieć siłę, żeby odmówić w kryzysowej sytuacji.

To czy narkotyki są legalne czy też nie, nic nie zmienia w kontekście ich szkodliwości, a jedynie sprawia, że inne mogą być regulacje prawne w różnych krajach. Kluczem do świadomego podejmowania decyzji o swoim życiu zawsze jest wiedza. Dlatego przed sięgnięciem po pierwszy narkotyk warto po prostu zasięgnąć wiedzy na temat ich działania. To działanie może być w pewnych sytuacjach pozytywne, jak na przykład przy medycznej marihuanie. Trzeba jednak mieć świadomość działania uzależniającego.

Historie o uzależnieniach od narkotyków nie wzięły się przecież znikąd. Zawsze można wybrać sobie do życia inne miejsce na świecie, na przykład takie, w którym narkotyki są dozwolone i można posiadać różne ilości na własny użytek. Warto zatem dowiadywać się jak najwięcej o działaniu narkotyków przed ich spróbowaniem. Warto jednak chronić dzieci i młodzież, aby przynajmniej do 18 roku życia nie próbowali oni narkotyków. Lepiej, kiedy jako ludzie dorośli samodzielnie podejmą decyzję czy chcą spróbować czy nie.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


marihuana thc i cbd na amsterdamseeds.pl
Copyright © AmsterdamSeeds.pl