Dylematy prawne związane z posiadaniem narkotyków, a także handel narkotykami od lat budzą kontrowersje. Jak to jest możliwe, że w jednym kraju posiadanie narkotyków na własny użytek jest całkowicie dozwolone, a w innym kraju absolutnie zakazane.

Warto także wspomnieć o bardzo restrykcyjnym prawie dotyczącym posiadania narkotyków i handlu narkotykami w krajach azjatyckich, w niektórych krajach grozi za to nawet kara śmierci co jest nie do pomyślenia w liberalnej Europie Zachodniej.

Czemu marihuana jest legalna w Holandii a w Polsce nie?

Jeszcze do niedawna w Polsce toczyły się żywe dyskusje dotyczące używania marihuany do celów medycznych – do celów uśmierzania bólu, a także do celów leczniczych. Efektem tych dyskusji przynajmniej teoretycznie jest dostępność marihuany na receptę w aptece. Warto jednak wiedzieć, że marihuana pomimo tego, że teoretycznie jest dostępna na receptę, w praktyce może być trudna do zdobycia. Marihuana w Holandii jest zupełnie legalna i popularna.

Rozważając umożliwienie społeczeństwu dostępu do narkotyków warto zastanowić się nad innymi używkami takimi jak alkohol i papierosy. Podczas gdy alkohol i papierosy mogą wyrządzić społeczeństwu wiele szkody i rozbić wiele rodzin, narkotyki oczywiście również mogą tak zadziałać, ale wydaje się, że ich szkodliwość jest taka sama, a jednak z jakiegoś powodu alkohol i papierosy można zakupić bez żadnego problemu a narkotyki są w Polsce nielegalne.

Raczej nie chodzi tutaj o kwestię zmiany świadomości, która następuje także przy alkoholu – człowiek po spożyciu alkoholu zachowuje się zupełnie inaczej niż normalnie – tak samo dzieje się przy użyciu narkotyków. Bez wątpienia można powiedzieć że po zażyciu narkotyków i po wypiciu dużej ilości alkoholu człowiek nie jest sobą – nie zachowuje się normalnie. Jest to realny problem podczas kierowania pojazdami mechanicznymi. Ludziom brak odpowiedzialności za życie swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Narkotyki mogą wyrządzić dużą krzywdę szczególnie ludziom młodym, którzy nie zdają sobie sprawę z ich szkodliwości i szybko mogą popaść w uzależnienie. Dlatego właśnie dla ludzi młodych skierowanych jest wiele programów przeciwko uzależnieniom od narkotyków, najważniejsze jest zrobienie pierwszego kroku i odmówienie pierwszy raz, kiedy ktoś proponuje nam narkotyki, ale także alkohol czy papierosy na jakiejś młodzieżowej imprezie albo w innych okolicznościach życiowych. Najważniejsze, aby budować własną pewność siebie i wewnętrzną siłę, aby mieć siłę, żeby odmówić w kryzysowej sytuacji.

To czy narkotyki są legalne czy też nie, nic nie zmienia w kontekście ich szkodliwości, a jedynie sprawia, że inne mogą być regulacje prawne w różnych krajach. Kluczem do świadomego podejmowania decyzji o swoim życiu zawsze jest wiedza. Dlatego przed sięgnięciem po pierwszy narkotyk warto po prostu zasięgnąć wiedzy na temat ich działania. To działanie może być w pewnych sytuacjach pozytywne, jak na przykład przy medycznej marihuanie. Trzeba jednak mieć świadomość działania uzależniającego.

Historie o uzależnieniach od narkotyków nie wzięły się przecież znikąd. Zawsze można wybrać sobie do życia inne miejsce na świecie, na przykład takie, w którym narkotyki są dozwolone i można posiadać różne ilości na własny użytek. Warto zatem dowiadywać się jak najwięcej o działaniu narkotyków przed ich spróbowaniem. Warto jednak chronić dzieci i młodzież, aby przynajmniej do 18 roku życia nie próbowali oni narkotyków. Lepiej, kiedy jako ludzie dorośli samodzielnie podejmą decyzję czy chcą spróbować czy nie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © AmsterdamSeeds.pl