Kiedy Grzyby Rosnące w Pobliżu Roślin Konopi: Dobre czy Źle?
W chwili, kiedy zobaczysz grzyby rosnące w swoim ogrodzie dookoła marihuany, zapewne w pierwszej chwili będziesz mocno zaskoczony i zawiedziony. Uwzględniając Twój wysiłek, który włożyłeś w uprawę roślin masz nadzieję, by wszystko poszła w jak najlepszym porzątku, aby były zdrowe oraz bezpieczne. Jednak należy myśleć trzeźwo, ponieważ grzyby w twoim ogrodzie konopnym zwykle nie są powodem do niepokoju. W niektórych okolicznościach mogą nawet przynieść miarodajne korzyści twoim roślinom.
Grzyby to ekscytujące zjawisko a traktowane są jak zło wcielone. A tak naprawdę bez nich nie byłoby życia na Ziemi. Wydają się być podobne do roślin, gdyż rosną w glebie i nie mają układu nerwowego ani mięśni. Natomiast ewolucyjnie w dużym stopniu przypominają zwierzęta. Istnieje niezliczona ilość różnych gatunków grzybów; jedna z część przypomina prosty organizm jednokomórkowy a inne z kolei są znacznie bardziej złożone.
Grzyby rosną wokół naszych roślin konopi, ponieważ kiedy uwalniają swoje zarodniki, muszą znaleźć odpowiednie środowisko, by się osiedlić i rosnąć. Grzyby najlepiej czują się w chłodnym, wilgotnych warunkach, w umiarkowanym nasłonecznieniu. Podłoże roślin konopi jest najlepszym miejscem a zwłaszcza, gdy całe otoczenie uprawy nie jest zbyt ciepły. W przypadku gdy uprawiasz marihuanę na świeżym powietrzu, zarodniki mogą łatwo znaleźć drogę do otaczającej ziemi. Lecz, nie zmienia to faktu, że ogrodnicy uprawiający w pomieszczeniach mogli znaleźć grzyby rosnące koło swoich roślin konopi. Droga dla zarodników jest dość prosta wystarczy, że okno jest otwarte by się tam dostały, bądź przyczepione na ubraniach lub futrach zwierząt. Dlatego grzyby rosnące obok marihuany są bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać. Nikt nie powinien się dziwić kiedy na twojej twarzy zobaczy się niepokój a tym bardziej zdziwienie na widok grzybów w ogrodzie, tymczasem większość gatunków grzybów jest naprawdę nieszkodliwa a co więcej może nawet przynosić pewne korzyści rośliną konopi. Zatem przyjrzyjmy się zaletą grzybów wokół marihuany, a w którym momencie powinny być powodem niepokoju.
Zacznijmy od korzyści z grzybów w naszej uprawie konopi
Grzyby mogą przynosić korzyści wielu różnym typom roślin, a między innymi konopiom. Niezwykłe jest to jak się to dzieje, ponieważ tworzą coś, co nazywa się wzajemną relacją symbiotyczną. Ta wspólna relacja zapewnia korzyści zarówno roślinom, jak i grzybom. Grzyby nie mają chlorofilu i nie są w stanie fotosyntetyzować w taki sam sposób, jak robią to rośliny. Więc muszą pozyskiwać wszystkie potrzebne składniki odżywcze w inny sposób. Bardzo ciekawe jest jak mogą razem współpracować, gdyż ich rozwiązaniem jest wiązanie się z korzeniami roślin i odżywianie wytwarzanych przez nie węglowodanów i aminokwasów. Odwdzięczając się tym, że poprawiają zdolność rośliny do pobierania wody i składników odżywczych z gleby. I w ten właśnie sposób pomagają sobie nawzajem. Wszak grzyby mogą pomóc w zwalczaniu chorób gleby i zwiększaniu odporności roślin na trudne warunki, na przykład podczas suszy. Hodowcy marihuany zaczynają teraz wykorzystywać to partnerstwo, aby poprawić zdrowie swoich upraw. Słyszy się o takiej praktyce przez wielu ludzi którzy celowo wprowadza do swoich ogrodów specyficzny rodzaj grzyba zwany mikoryzą.
Czym się charakteryzuje Mikoryza a tam, że w naturalny sposób poprawiają zdrowie roślin konopi i potrafią zwiększyć ich gruntowną efektywność. Zmniejszają również podatność na szkodniki i stresory środowiskowe. Oczywiście jest możliwość kupienie komercyjnych suplementów mikoryzowych po czym dopełnienie ich do gleby, ażeby otrzymać jak najlepsze korzyści. Mimo, że grzyby są pożądane w ogrodzie, istnieją jednak pewne wady, które należy wziąć pod uwagę.
Zatem przedstawimy wady grzyba w ogrodach konopi
Wszyscy wiemy, że problem z grzybami zawsze był, jest i będzie, a polega on na tym, że niektóre z nich mogą być naprawdę niebezpieczne. Mimo tego, że wiele gatunków jest jadalna, inne mogą powodować skrajne choroby, halucynacje, a w najgorszej wersji śmierć. Znając życie większość z nas nie zna się na grzybach i prawdopodobnie nie wie, który jest który. Szczególna uwagę trzeba zwracać jeśli posiadasz dzieci bądź zwierzęta ponieważ istnieje prawdo podobieństwo, że przypadkowo zjedzą trujący grzyb i zachorują. Dlatego rozsądnie będzie by usunąć wszelkie grzyby, które rosną wokół konopi. Jednak grzybnia będzie nadal aktywna, więc najprawdopodobniej, wrócą. Skutkuje to tym, że będziesz musiał z uwagą obserwować swoją glebę i usuwać wszelkie nowe grzyby, gdy się pojawią. Więc nadszedł czas na ostrzeżenie…, istnieje jeden rodzaj grzyba, którego bezsprzecznie musisz trzymać z dala od marihuany: pleśń.
Pleśń może infekować korzenie i pąki konopi, wpływając na zdrowie rośliny i czyniąc ją bezużyteczną. Jedną z najgorszych cech tego grzyba jest jego skłonność do atakowania tuż przed zbiorami, rujnując całe tygodnie ciężkiej i żmudnej pracy.
Jakie są zatem oznaki pleśni i jak jej uniknąć?
Rozpoznawanie i zapobieganie pleśni na konopiach początkowo jest trudne ponieważ, na marihuanie może rozwijać się wiele różnych rodzajów pleśni. Natomiast jednym z najczęściej rozpoznawanych jest Botrytis, znany jest również jako zgnilizna pąków.
Botrytis infekuje pąki konopi i powoduje ich gnicie od wewnątrz. Więc, nim to zauważysz, przeważnie jest już za późno na jakąkolwiek reakcję. Zainfekowane pąki będą wyglądały na szaro-białe i będą miały miękką lub śluzowatą fakturę. W chwili kiedy zobaczysz te znaki, nie zastanawiaj się i od razu usuń wszystkie dotknięte pąki. Zgnilizna pączków najprawdopodobniej dotyka tych konopi z gęstymi pąkami. Jest to jeden z powodów, dla których ważne jest, aby rośliny były dobrze przycięte, należycie trzeba zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. W szczególności ważne jest, aby monitorować temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu gdzie znajduje się uprawa. Ze względu na to, że każdy grzyb, pleśń rozwija się w chłodnych i wilgotnych warunkach należy uważać. W ciągu dnia temperatura powinna utrzymywać się powyżej 21stopni C, a w nocy nie powinna spaść poniżej 13 stopni C. Rośliny mogą wytrzymać około 70% wilgotności w fazie wegetacji, lecz podczas kwitnienia trzeba ją znacznie zmniejszyć.
Poniżaj podamy dodatkowe wskazówki, dotyczące jak uniknąć oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zgnilizny pąków na naszych roślinach.
Bardzo istotną sprawą jest unikania nadmiernego przelewania swoich roślin, musisz pozwolić im całkowicie wyschnąć pomiędzy podlewaniami, głównie, gdy zbliżają się do fazy kwitnienia. Kolejną sprawą jest utrzymanie wysokiego poziom czystości, począwszy od pomieszczenia do uprawy, wszelkie używane urządzenia, odzież skończywszy na rękach. Codziennie a nawet kilka razy dziennie sprawdzaj rośliny i w momencie kiedy zobaczysz coś niepokojącego natychmiast usuwaj zakażone pąki. Istotne jest również, aby zapobiegać powstawaniu pleśni na etapie suszenia i utwardzania. Umieść a dokładnie zawieś pąki na tyle daleko od siebie, aby zapewnić im jak najlepszą cyrkulację powietrza podczas suszenia. Najlepiej byłoby to zrobić w pomieszczeniu o temperaturze 20-21 stopni C i wilgotności poniżej 50%. Na naszych blogach można znaleźć wiele informacji na temat chorób oraz powodów powstawania ich….
W gruncie rzeczy, to grzyby w twoim ogrodzie konopnym nie oznaczają niczego złego. Jest to wynik jedynie tego, że Twoja gleba jest zdrowa i może zapewnić Twoim roślinom wiele różnorodnych korzyści. Usunięcie ich może nastąpić w celach kosmetycznych lub z obawy. Jedynym grzybem którego z pewnością chciałbyś a nawet powinieneś się pobyć jest pleśń. Sytuacja jest dość poważna biorąc pod uwagę, że pleśń może uderzyć przed samymi zbiorami i zniszczyć cenne pąki. Dlatego konieczne jest uważne monitorowanie warunków w pomieszczeniu do uprawy i zwracanie uwagi na znaki ostrzegawcze. Grzyby rosnące dokoła naszych krzewów mogą wskazywać, że obszar jest zbyt zimny i wilgotny. Każdy rodzaj grzyba cieszy się tymi samymi warunkami, więc jeśli znajdziesz je, pleśń może być gdzieś w tle. Zwróć uwagę na ostrzeżenie i sprawdź, czy temperatura i wilgotność mieszczą się w zakresie, w razie potrzeby dokonaj korekty.
0 komentarzy